polski __english __

Czy przepisywanie wywiadów musi być zmorą dziennikarza?

Każdy dziennikarz powie, że przeprowadzanie wywiadów to najprzyjemniejsza, ale jednocześnie zajmująca najmniej czasu część ich pracy. Uzyskany materiał należy opracować, wygładzić, skomponować, zredagować, ale na samym początku niestety trzeba go przepisać. I tu każdy dziennikarz przyzna, że jest to najmniej przyjemna i zajmująca najwięcej czasu praca. Wszak spisanie godzinnego wywiadu bez pomocy odpowiednio przystosowanych do wykonywania transkrypcji narzędzi zajmuje kilka godzin. Jednak wykonanie jej jest niezbędne dla dalszych etapów pracy.

Przygotowane przez osoby trzecie, a najlepiej przez zewnętrzną firmę, transkrypcje nagrań pozwalają na znacznie szybsze opracowanie danych materiałów co w przypadku napiętych terminów wyznaczonych przez redakcję jest niezwykle cenne. Wprawny transkrybent oznaczy również emocje niezbędne dla zrozumienia wywiadu lub danej jego części, a korekta przeprowadzana na ostatnim etapie obróbki transkrypcji wykluczy błędy zgodności z nagraniem i interpunkcyjne.

Firma transkrypcyjna może również wykonać usługę wstępnej redakcji tekstu, wykluczyć nawykowe powtórzenia, przejęzyczenia, błędy stylistyczne i tym podobne.

Gotowy produkt, czyli transkrypcja wykonana przez firmę zewnętrzną pozwala więc oszczędzić wiele czasu, które redaktor czy dziennikarz może poświęcić na szukanie nowych tematów czy realizowanie kolejnych zamówień na artykuły. Praca z taką gotową transkrypcją staje się niezwykle łatwa, ponieważ większość błędów jest już wyeliminowana.

Co ważne, pamiętać należy również o tym, że osoby zawodowo zajmujące się transkrypcją nagrań mają niezwykle czuły słuch i wysoką percepcję, co pozwala na przepisanie wywiadów, których jakość nie jest zbyt dobra. Przykładowo wywiad przeprowadzany w kawiarni może stać się bardzo nieczytelny, ponieważ często wypowiedzi są zagłuszane przez pracujący ekspres do kawy, rozmowy innych klientów, czy przez zwykłe odgłosy szurania krzeseł i głośnych kroków. Zlecenie przepisania takiego wywiadu profesjonalnej firmie pozwoli odtworzyć całe nagranie i przenieść je na bezpieczny i czytelny wirtualny papier.
Wiecej opinii naszych klientów na naszej stronie:
www.transkrypcje-krakow.pl/rekomendacje/